The ISPE Foundation supports the State MATHCOUNTS competition. MATHCOUNTS is a nationwide mathematics coaching and competition program. School-based teams composed of four students compete through chapter, state and ultimately the national competitions. Illinois' program is one of the largest in the nation.

Local MATHCOUNTS competitions are held by ISPE Chapters during the month of February. Winning teams from the chapter-level competitions move on to the Illinois State competition held in March. State winners advance to May finals in Orlando, FL. Click here for more information on MATHCOUNTS.

SAVE THE DATE - 2015

State MATHCOUNTS - March 7, 2015 - Sheraton Lisle, IL

2014 State MATHCOUNTS Competition Results

Congratutions all of our MATHLETES for a wonderful State performance in Lisle!  The following individuals will make up our 4-Member Illinois National Team on their 10th Place Finish at Nationals:

1. Nicky Sun - Kennedy Junior High School  (Returning National Team Member)

2. Elbert Du - University of Chicago Laboratory School (Returning National Team Member)
3. Allen Chen - Kennedy Junior High School

4. Haoyang Yu - Daniel Wright Junior High School

The National Team will be coached by Mrs. Suzanne Croco from Kennedy Junior High School.

Congratulations to our top 5 School Teams:

1. Kennedy Junior High School

2. Whitney Young Academic Center

3. University of Chicago Laboratory School

4. Plum Grove Junior High School
5. Science & Arts Academy

 

Countdown Round Champions:

1. Nicky Sun - Kennedy Junior High School

2. Jason Chen - Whitney Young Academic Center

3. Allen Chen - Kennedy Junior High School

4. Karen Ge - Kennedy Junior High School

Final Results

Top State Teams

Top State Individuals

 

Facility

Sheraton Lisle Hotel (formerly Wyndham Lisle)

3000 Warrenville Road

Lisle, Illinois  60532

(630) 505-1000

 

A limited block of single and double bed rooms has been set aside for the ISPE MATHCOUNTS competition at the rate of $92/night. 

Important Notes for Coaches, MATHLETES & Parents

  • Illinois MATHCOUNTS recognizes our MATHLETES are involved in multiple activities that may at times conflict.  No State qualifier may compete at a different time or location than the scheduled time/date/location.
  • Coaches of teams and individuals should check in upon arrival at the competition.
  • MATHLETES should have their own calculator that complies with MATHCOUNTS rules.  It is advised that the coach or parent carry a back up.  State officials cannot supply calculators to MATHLETES.
  • MATHLETES may bring their own pencils, but pencils will be provided as well.
  • Only scratch paper supplied by the State Competition will be allowed.  All papers must be turned in prior to exiting the Competition room.
  • No cell phones/smart phones/tablets, etc. are permitted in the competition room during the competition.
  • Individual qualifiers, team qualifiers, 1 alternate and 1 coach from each school will be provided lunch.  Additional lunch tickets may be purchased for $15/each.
  • Individuals and team alternates who advance to State will be allowed to compete in a separate team category, with the teams formed at random prior to the Team Round. The winning team of individuals and alternates will be recognized at the Awards presentation.
  • Parents, coaches, siblings, etc. of MATHLETES may NOT be in the scoring room at any time.
  • Parents and coaches may volunteer to serve as proctors, however may not be in the part of the room as their student(s).
  • The top four individual MATHLETES will qualify for the National Competition.  The coach of the top team will serve as the National coach unless he/she is unable to do so.

2014 MATHCOUNTS Coordinators

State Staff Coordinators

Suzanne Baase  Courtney Adams    (217) 544-7424

State Chair

Laura McGovern, PE

Chapter MATHCOUNTS Chair
Ambraw Mr. Michael R Quandt, PE
Blackhawk Philip Mark Harpole, PE
Bloomington Doug Grovesteen, PE
Capital Julie Shipp
Central Illinois Mr. Michael J. Marin, PE, SE
Champaign County Ryan Mumm, PE, SE
Chicago Wilbur Milhouse, PE    Myesha McClendon
DuKane Jeff Ruhde, PE
Egyptian Mr. Jonathan S Wheeler, PE
Illinois Valley Kevin Heitz, PE
Joliet Chapter Richard Sinnott, PE
Kankakee Mr. Mark R Rogers, PE
Lake County Mr. Patrick J Bleck, PE
North Suburban Leon Pallasch, PE
Peoria Area Mark Otten, PE
Rockford Douglas B Curry
Rock River Scott Brown, PE, SE
St. Clair Jennifer Stines, PE
Salt Creek Dawn Brook, PE


The 2014 Schedule will be updated as we receive information from chapters.
Chapter Competition Date Location Time
Ambraw February 26, 2014 Salem Community Center  
Blackhawk   Bettendorf Middle School 11:00 AM
Bloomington February 1, 2014 Chiddix Junior High School 8:00 AM
Capital February 8, 2014 Lincoln Land Community College 9:00 AM
Central Illinois February 8, 2014 Millikin University, Department of Mathematics, Decatur, IL 8:30 AM
Champaign County February 15, 2014 Everitt Lab - U of I Campus 8:00 AM
Chicago February 22, 2014 CNA Headquarters 8:00 AM
DuKane February 1, 2014

Wheaton Christian Grammar School
1N350 Taylor Drive
Winfield, IL 60190

9:00 AM
Egyptian February 1, 2014 Lecture A111 in Engineering & Technology Building SIU-C

9:00 AM

Illinois Valley February 22, 2014 Illinois Valley Community College        8:00 AM
Joliet   Heritage Grove Middle School 8:00 AM
Kankakee February 1, 2014

Burke Administration Building (Lower Level)   Olivet Nazarene University

9:00 AM
Lake County February 22, 2014 College of Lake County, Grayslake 8:15 AM
North Suburban February 1, 2014

Oakton Community College

1600 East Golf Road

Des Plaines, Illinois 60016

8:00 AM
Peoria Area

January 25, 2014

Bradley University TBA
Rockford February 8, 2014 Rock Valley College, Woodward Tech Center TBA
Rock River February 15, 2014 Sauk Valley Community College 9:00 AM
Salt Creek February 15, 2014

Rasmussen College

1400 W. Normantown Road

Romeoville, Illinois 60446

8:00 AM
St. Clair February 8, 2014 SIUE 7:30 AM
Western No competition


LOCAL CHAPTER CHAIR RESOURCES